Yeminli Tercüme

Yeminli Tercüme

Noter onayı gerektirmeyen belgeleriniz için dilediğiniz takdirde, Yeminli Tercümanlarımızca yapılan tercüme sonrası, ilave ücret ödemeden de yeminli tercüme kaşe ve imzalı olarak da hazırlanması sağlanabilmektedir. Birçok dilde çeviri yapabildiğimiz bir Yeminli Tercüme Bürosu olarak Yeminli Tercüme hizmeti verdiğimiz dil çiftleri için lütfen arayınız. 

Yeminli Tercüme Nedir?

Yeminli Tercüme, ihtiyaç duyduğunuz çevirinin resmi makamlarca noter onayı istenmemesi halinde yemin zaptı bulunan çevirmenin yaptığı çevirinin, tercümanın çalıştığı tercüme bürosu tarafından kaşe ve imza ile sorumluluk altına alınması işlemidir. Bu durumda Yeminli tercüman tarafından imzalanan belgenizin, tercümanın bağlı olduğu tercüme bürosu tarafından da imzalanıp kaşelenmesi sonrasında, noterce imzalanması ve mühürlenmesine gerek yoktur. Bu şekilde yeminli tercüme olacak çeviri belgesinin süreci tamamlanmış olur.

Bu işlem ile belgede kaşe ve imzası bulunan tercüme bürosu belgenin istenilen dile doğru olarak yeminli tercüman tarafından çevrildiğini beyan eder ve çevirisinin sorumluluğunu almış olur.

Hangi belgelerde yeminli tercüme yeterli olur?

Pasaport, Kimlik, Sürücü Belgesi, Diploma, Transkript, Doğum Belgesi, Medeni Hal Belgesi gibi resmi belgelerin bazı durumlarda, örneğin bazı ülkelerin vize işlemlerinde, belgelerin ibraz edileceği resmi makamlar noter onayı istemeyebilirler. Mahkeme belgesi, ihalelere sunulacak bazı ticari belgeler, referans mektupları, banka teminat mektupları, iş bitirme belgeleri, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, ticaret sicil tasdiknamesi, imza sirküleri, vekaletname gibi bazı belgelerin çevirilerinde de yeminli tercüme onayı yeterli olabilmektedir. Çevirinize noter onayı gerekip gerekmediği yani yeminli tercümenin yeterli olup olmadığını istek sahibi makamdan öğrenebilir ya da ücretsiz olarak müşteri temsilcilerimizden öğrenebilirsiniz. Alesta Tercüme olarak siz müşterilerimize bu konuda ücretsiz danışmanlık veriyoruz.

Yeminli Tercüme ile Noter Onaylı Tercüme arasında fark var mıdır?

Türkiye’de yaygın kullanış olarak söyleyecek olursak yeminli tercüme ile noter onaylı tercüme birbirinden farklıdır. Yeminli tercüme sadece yeminli tercüme bürosu tarafından belgenin noterde yeminli zaptı bulunan tercüman tarafından çevrildiğini beyan etmesi ve firma kaşesi ile bunu tasdik etmesiyle oluşur. Noter onaylı tercüme ise belgede bizzat yeminli tercümanın imzası olması ve noter tarafından da onaylanması ile oluşur.

Türkiye’de bazı makamlarca çevirinin sadece yeminli tercüme olması yani Yeminli Tercüme Bürosu tarafından kaşelenmesinin yeterli olduğu belirtilmekte, herhangi bir noter onayı şartı aramamaktadır. Bu durum tamamen resmi dairelerin tercihidir.

Kimler yeminli tercüman olabilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, sabıka kaydı olmayan, üniversite mezunu olan, eğer üniversitenin yabancı dil fakültelerinden mezun değilse, ilgili dili bildiğini gösterir sertifika sunan kişiler noterlerin uygun bulması durumunda noter huzurunda yemin ederek yeminli tercüman olur ve kendisine yemin zaptı verilir. Noterlerin, tercümanların bildiği dil seviyesi konusunda tercümanı uygun bulması, tercümanın noterin çalıştığı tercüme bürosu referansı vermesiyle kolaylaşmaktadır.

Yeminli Tercümenin Bedeli Nedir?

Talebiniz halinde belgenizin çevirisinin yeminli tercüme onayı yapılmasının ekstra bir ücreti yoktur. Çeviriyi bizim yaptığımız durumlarda, çeviri ücreti haricinde herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Yeminli tercüme ücreti yaptığımız tercümenin karakter sayısına, uzmanlık alanına, tercüme süresine, sayfa yapılarında tasarımsal mesai gerekip gerekmediğine göre hesaplanır. İsterseniz word, pdf, excel, powerpoint olarak teslim ettiğimiz çevirileri, dilerseniz de herhangi bir ekstra ücret ödemeden yeminli tercüme onaylı çıktı olarak da verebilmekteyiz.

Yeminli Tercüme Onayı gerektiren çeviri nerede yaptırılır?

Yeminli tercüme onayı yapılmış belgelerinizi Ankara – Mustafa Kemal Mahallesi Tercüme Ofisi olarak faaliyet gösterdiğim iz tercüme ofisimizden teslim alabilir ya da dilerseniz kargo ile belgelerinizi talep edebilirsiniz. Belgelerinizin nasıl teslim edileceği hakkında müşteri temsilcilerimiz size yardımcı olacaktır.

31.03.2022
314
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Alesta Tercüme ve Danışmanlık
Alesta Tercüme ve Danışmanlık
Merhaba;
ALESTA'ya Hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?