Noter Onaylı Tercüme

Noter Onaylı Tercüme

Çalıştığımız noterlerde yemin zaptı bulunan, tecrübeli tercümanlarımız tarafından tercümesi yapılan belgelerinizin Noter Onaylı Tercüme işlemleri Kızılay ve Balgat Ankara’da yapılmaktadır.

Noter Onaylı Tercüme Nedir?

Noter Onaylı Tercüme, ihtiyaç duyduğunuz çevirinin resmi makamlarca talebi halinde yemin zaptı bulunan çevirmenin bağlı olduğu noter tarafından onaylanma işlemidir. Yeminli tercüman tarafından imzalanan belgenizin, tercümanın bağlı olduğu tercüme bürosu tarafından da imzalanıp kaşelenmesi sonrasında, yeminli tercümanın yeminin bulunduğu noterce imzalanması ve mühürlenmesi ile noter onaylı olacak çeviri belgesinin süreci tamamlanmış olur.

Yapılan bu onaylama işlemi sayesinde ilgili noter, çeviriyi yapan yeminli tercümanın kimlik bilgilerinin kendilerinde olduğunu; tercümanın huzurunda yemin ederek kendisine yemin zaptı verdiğini ve bu vesileyle yapılan çevirinin istenilen dile doğru bilgisi dahilinde yapıldığını; tercümanın bu çeviriyi yapmaya yetkin olduğunu ve çevirisi yapılan belgenin onaylamaya engel teşkil edecek bir durumunun olmadığını beyan ederek tasdiklemiş olur.

Bu işlem ile belgede imzası bulunan tercüman, belgeyi istenilen dile doğru aslına sadık kalarak çevirdiğini beyan eder ve çevirisinin sorumluluğunu üzerine alır.

Hangi belgelere noter onayı gerekmektedir?

Pasaport, Kimlik, Sürücü Belgesi, Diploma, Transkript, Doğum Belgesi, Medeni Hal Belgesi gibi resmi belgeler için belgeleri ibraz edeceğiniz resmi makamlar noter onayı isteyebilmektedirler. Belgenizi noter onayı yaptırmadan önce çevirinize noter onayı gerekip gerekmediğini istek sahibi makamdan öğrenebilir ya da ücretsiz olarak müşteri temsilcilerimizden öğrenebilirsiniz. Alesta Tercüme olarak siz müşterilerimize bu konuda ücretsiz danışmanlık veriyoruz.

Balgat Noter Onaylı tercüme

Yurtdışı resmi işlemlerde kullanılacak belgelerinizin çevirisi için Kaymakamlıklar tarafından çevrilecek belgenin resmi özelliğe sahip olması ve ıslak imzalı olması talep edilmektedir. Noter onayı yapılırken belge Türkiye’de kullanılacaksa kaynak belgenin fotokopi olmasında genellikle sorun yoktur. Ancak yurtdışında kullanılacak çeviriye ait kaynak belgenizin genellikle ıslak imzalı olması önem arz etmektedir.

Yeminli tercüme ile Noter Onaylı Tercüme arasında fark var mıdır? 

Türkiye’de yaygın kullanış olarak söyleyecek olursak yeminli tercüme ile noter onaylı tercüme birbirinden farklıdır. Yeminli tercüme sadece yeminli tercüme bürosu tarafından belgenin noterde yeminli zaptı bulunan tercüman tarafından çevrildiğini beyan etmesi ve firma kaşesi ile bunu tasdik etmesiyle oluşur. Noter onaylı tercüme ise belgede bizzat yeminli tercümanın imzası olması ve noter tarafından da onaylanması ile oluşur.

Türkiye’de bazı makamlarca çevirinin sadece yeminli tercüme olması yani Yeminli Tercüme Bürosu tarafından kaşelenmesinin yeterli olduğu belirtilmekte, herhangi bir noter onayı şartı aramamaktadır. Bu durum tamamen resmi dairelerin tercihidir.

Kimler yeminli tercüman olabilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, sabıka kaydı olmayan, üniversite mezunu olan, eğer üniversitenin yabancı dil fakültelerinden mezun değilse, ilgili dili bildiğini gösterir sertifika sunan kişiler noterlerin uygun bulması durumunda noter huzurunda yemin ederek yeminli tercüman olur ve kendisine yemin zaptı verilir. Noterlerin, tercümanların bildiği dil seviyesi konusunda tercümanı uygun bulması, tercümanın noterin çalıştığı tercüme bürosu referansı vermesiyle kolaylaşmaktadır.

Noter Onaylı Tercümenin Bedeli Nedir?

Noterler tarafından, Noter onayı yapılan belge için çeviri noter onay bedeli alınmaktadır.

Noter onaylı tercüme ücreti onay yaptıracağınız belgede bulunan tercüme karakter sayısı, değerli kağıt sayısı, toplam yazı karakter sayısı ve kanunla belirlenmiş güncel harçlarla birlikte hesaplanır. Bu yüzden yaklaşık olarak noter onayınızın ne kadar tutacağı konusunda müşteri temsilcilerimizden yardım alabilirsiniz. Bu bedel karşılığında verilen noter makbuzunu, yapılan işlem sonrasında size teslim ediyoruz.

Hangi noterlerde noter onaylı tercüme onayı yapılır?

Her tercüme bürosunun çalıştığı tercümanların yemin zaptlarının bulunduğu noterler farklılık gösterebilir. Alesta Tercüme Bürosu Balgat ve Kızılay Ankara’da Noter onaylı tercüme işleminizi gerçekleştirmektedir. Balgat Noter Onaylı Tercüme veya Kızılay Noter Onaylı Tercüme işleminden hangisini talep ederseniz müşteri temsilcilerimiz size yardımcı olacaktır.

28.03.2022
274
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Alesta Tercüme ve Danışmanlık
Alesta Tercüme ve Danışmanlık
Merhaba;
ALESTA'ya Hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?